Köpeklerde Eşit Olmayan Göz Bebeği Boyutu - Köpekte Anizokori Hastalığı

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

Göz bebeği, ışığın geçmesine izin veren gözün ortasındaki dairesel açıklıktır. Göz bebeği az miktarda ışık mevcut olduğunda genişler ve daha fazla miktarda ışık olduğunda küçülür. Köpeklerde Anizokori hastalığı ise, eşit olmayan göz bebeği boyutunu belirtir. Bu durum köpeğin göz bebeklerinden birinin diğerinden daha küçük olmasına neden olur. Hastalığın altında yatan nedenin doğru algılanmasıyla, tedavi planları uygulanabilir ve hastalık tamamen iyileşebilir.

Bu hastalık köpekleri etkilediği gibi kedileri de etkiler.

Köpeklerde Anizokori Hastalığının Belirtileri Nelerdir? 

En belirgin belirti, köpeğinizin gözle görülür şekilde diğerinden daha küçük bir göz bebeğine sahip olmasıdır. Göz bebeğinde farklı büyüklük tespit ederseniz eğer anizokori hastalığından şüphelenebilirsiniz.

Köpekte Anizokori Hastalığını Oluşturan Olası Sebepler Nelerdir?

Gözün ön bölgesindeki iltihaplanma, gözde artan basınç, iris dokusunda oluşan hastalıklar, kötü gelişmiş bir iris, yara dokusu oluşumu gibi değişen bir kaç potansiyel sebep mevcuttur.

Veteriner hekiminizin birincil hedefi öncelikle, köpeğinizin göz bebeklerini değerlendirirken nörolojik ve gözle ilişkili nedenleri ayırmaktır. Bilgisayarlı tomografi (BT) ve manyetik rezonans görüntüleme (MR), duruma neden olabilecek beynin herhangi bir lezyonunu tanımlamak için kullanılabilirken, gözlerdeki lezyonları saptamak için ultrason kullanılabilir.

Tedavi ise tamamen hastalığın altında yatan nedene bağlı olacaktır.

Eğer ilaç reçete edilirse, evcil hayvan sahibi tüm ilaçların eksiksiz ve doğru bir şekilde verildiğinden emin olmalıdır.

Durumun doğası gereği, bu bozukluğun önlenmesinde bir yol yoktur.

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR