Köpeklerde Genetik Karaciğer Anormalliği

neredeyse 3 yıl önce

  • Paylaş:

Bu hastalık, bazı küçük ırk köpeklerde nadir görülen genetik kaynaklı bir hastalıktır. Belirtiler genellikle belirsiz gastrointestinal işaretlerdir: kusma, ishal ve iştahsızlık gibi.

Semptom göstermeyen köpeklerde bu hastalık, tipik olarak sağlık taraması sırasında ya da rutin kontrolde ortaya çıkar.

Veteriner hekiminize köpeğinizin sağlığının kapsamlı bir geçmişini sunmalısınız; bunlara, varsa, semptomların geçmiş hikayesini ve köpeğinizin soy ağacından kalıtsal herhangi bir bilgi de dahil olmalıdır.

Karaciğerde sıvı eksikliğine neden olan birçok bozukluğun mikroskobik özellikleri genetik karaciğer anormalliğine benzerdir. Veteriner hekiminiz, bu durumda ayırt edici teşhisi koyabilmek için karaciğer dokusunun mikroskobik incelenmesi için karaciğer biyopsisi yapacaktır.

Semptom göstermeyen köpekler için özel tıbbi bakım önerilmemektedir. Diyetlerde yapılan protein kısıtlaması ise son derece titizlikle ayarlanmalıdır. Veteriner hekiminize danışmadan köpeğinizin diyetinde bir değişiklik yapmamanız gerekir.

Karaciğer rahatsızlıklarının komplikasyonu olarak ortaya çıkan beyin ve sinir sistemi hasarları, uzun süren kusma veya ishal için hastanede destekleyici bakıma ihtiyaç duyulur.

Karaciğer rahatsızlıklarının bir komplikasyonu olarak ortaya çıkan hafif beyin ve sinir sistemi hasarı, veteriner tarafından onaylanmış, protein kısıtlı diyet ve uygun medikal tedavi ile kontrol altına alınabilir.

Unutmamak gerekir ki her ne kadar genetik faktörlü bir hastalık olsa da, köpeğinizin tüm hayatını etkileyecek olsa da, gerekli sağlık düzenlemelerinin akabinde diyetine vereceğiniz önem ile bu hastalık kontrol altına alınabilir ve köpeğiniz sağlıklı bir şekilde yaşamına devam edebilir.

neredeyse 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR