Köpeklerde Göbek Fıtığı Hastalığı (Umbilikal Fıtık) Nedir?

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

Bir göbek fıtığında göbek dışa doğru bombeleşir ve göbek fıtığı göbek çukururun hemen içinden veya yakınlarından çıkar.

Köpeklerde Göbek Fıtığının Belirtileri Nelerdir?

Umbilikal fıtıklar karmaşık veya komplike olabilir. Karmaşık bir fıtık, bağırsağın bir halkası gibi karın boşluğunun içinden geçer.

Komplike olmayan bir göbek fıtığı, göbek biçiminde yumuşak bir şişme ile karakterizedir. Bu şişme boyutunda değişkenlik olabilir ve gelip geçebilir. Böyle durumlarda, köpek sağlıklı görünecektir.

Komplike bir göbek fıtığında görülen belirtiler şunları içerebilir:

  • Ağrı ve sıcaklık, özellikle fıtığın şişme bölgesinde
  • Kusma
  • İştahsızlık
  • Depresyon

Köpeklerde Fıtığı Oluşturan Sebepler Nelerdir?

Travma da bir sebep olmasına rağmen, köpeklerde çoğu fıtık problemleri genetiktir. Airedale teriyeri, Pekinez ve basenjiler dahil köpeklerin bazıları göbek fıtığına daha yatkınlardır.

Umbilikal fıtıklar genellikle fizik muayenede fıtık kaynaklı şişme bulguları ile teşhis edilebilir. Bununla birlikte, eğer varsa, hangi abdominal içeriğin sıkıştığını belirlemek için bazen x ışınlarına veya abdominal ultrasona ihtiyaç duyulmaktadır.

Göbek fıtığı hastalığında genellikle cerrahi yöntem ile fıtık tedavi edilir. Bununla birlikte bazı köpeklerde kendiliğinden iyileşme de gözlenmektedir. Kendiliğinden iyileşen köpeklerin tamamen sağlıklı, eski hallerine dönmesi ise yaklaşık 6 aylık bir zaman dilimini kapsar.

Küçük göbek fıtklarının cerrahi operasyona ihtiyacı olmayabilir, ancak komplikasyon riskini ortadan kaldırmak için daha büyük fıtıklar tedavi edilmelidir.

Birçok ırkta göbek fıtığı kalıtsal olduğundan, bu fıtıkları olan hayvanlar ileride fıtık sorunuyla karşılaşabilmektedir.

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR