Köpeklerde İnflamatuar Bağırsak Hastalığı Nedir?

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

İnflamatuar bağırsak hastalığı, köpeklerde kusma ve kronik ishalin en sık görülen nedenlerinden biridir. Bu hastalık, immün sistem ile ilişkili bir hastalık olup, kalın veya ince bağırsak, karaciğer, endokrin sistem, böbrekleri ve cildi etkiler.

İştah kaybı ile başlayan, uzun süre (kronik) şiddetli ishale ilişkin durumlar en sık görülen semptomlardır. Ağırlık kaybı da çok yaygındır çünkü bağırsakta protein ve diğer gerekli besin maddelerinin kaybı vardır. Köpeğiniz tedavi edilmezse eğer kademeli olarak kötüleşir ve zayıflamaya neden olabilir. İmmünoproliferatif enteropati aynı zamanda cildi etkiler, kulaklardaki ve vücudun diğer bölgelerinde tüy dökülmesine dair semptomlar da mevcuttur.

Köpeklerde İnflamatuar Bağırsak Hastalığının Sebepleri Nelerdir?

Seyahat, yuva değiştirme, aşılanma gibi stresli olaylarla bağlantılı olabilir veya dişi bir köpeğin ateşlenmesi de bu hastalığa yol açabilir.

İmmünoproliferatif enteropati için kanıtlanmış bir neden olmamasına rağmen, stresli olayların türleriyle ilişkili sürekli ishal vakaları vardır (stresli olayla sınırlı olmamakla birlikte). Bu tip bir bozukluk yaygın olarak, Basenji cinsi köpeklerde görülür. Görülme nedeni ise genetiğinin buna yatkın olmasıdır.

Hastalık semptomlarını gördüğünüz köpeğinizi gecikmeden veteriner hekiminize götürmelisiniz. Veteriner hekiminiz öncelikle evcil hayvanınızın sağlığının ve semptomların başlamasının kapsamlı bir geçmişini vermenizi isteyecektir.

Bir kimyasal kan profili, tam bir kan sayımı ve idrar tahlili de dahil olmak üzere standart bir tam kan profili gerçekleştirilecektir. İmmünoproliferatif enteropati şiddetli ise kan testlerinde bu bulgulara rastlanacaktır.

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR