Köpeklerde Kan Nakli (Kan Transfüzyonu) Reaksiyonları

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

Herhangi bir kan ürününün transfüzyonunda ortaya çıkabilecek çeşitli reaksiyonlar vardır. Çoğu reaksiyon genellikle transfüzyon sırasında veya kısa bir süre sonra gerçekleşir.

Daha önce kan transfüzyonu yapılmış olan köpekler, diğer köpeklere kıyasla transfüzyona karşı şiddetli reaksiyon riski altındadır.

Kan nakli reaksiyonu aşağıdaki durumlardan biri ile sınıflandırılabilir: bağışıklık sistemi ile ilgili; Akut reaksiyon (derhal, ani reaksiyon); Veya gecikmeli reaksiyon.

Kan nakli reaksiyonlarının akut belirtileri: ateş, kusma, halsizlik, inkontinens, şok, kollaps ve transfüzyon etkililiğinin genel kaybı olabilir. Gecikmiş reaksiyonun belirtileri ise genellikle doğrudan görülememektedir ve sadece sonuç olarak transfüzyon etkinliğini kaybetmektedir.

Reaksiyon belirtileri ise nedenlere bağlı olarak değişir. Kirlenmiş kan transfüzyonu: ateş, şok ve septisemi ile sonuçlanabilir. Hızlı veya aşırı miktarda yapılan transfüzyon sonucunda ise: dolaşım aşırı yüklemesi, kusma, öksürük ve kalp yetmezliği görülebilir. Soğutulmuş kan transfüzyonundan kaynaklanabilen hipotermi reaksiyonu ise genellikle daha küçük köpeklerde görülür.

Köpeklerde Kan Nakli Reaksiyonlarının Sebepleri Nelerdir? 

Uyumsuz bir kan türünün transfüzyonu gibi kan transfüzyon reaksiyonundan sorumlu olabilecek birkaç durum vardır;

  • Enfekte bir donörden transfüzyon durumu
  • Çok hızlı veya fazla miktarda transfüzyondan kaynaklanan dolaşımın aşırı yüklenmesi durumu
  • Hatalı depolanmış (yani, aşırı ısınmış veya donmuş) hasar gören kırmızı kan hücrelerinin transfüzyonu.

Bu nedenlere ilaveten, köpeklerin bağışıklık sistemi donörün kanındaki çeşitli bileşenlere tepki gösterebilir. Belirtiler genellikle üç ila on dört gün içinde ortaya çıkar. Belirtilerin ortaya çıkmasıyla birlikte derhal veteriner hekiminize başvurmalısınız.

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR