Köpeklerde Kanlı İdrar ve Nedenleri

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Köpeklerde yaşanan kanlı idrar sorunu alt üriner sistem problemleri ile alakalıdır. Ancak bazı durumlarda farklı sebeplerden dolayı da kanlı idrar ortaya çıkabilir. Örneğin yaşlı ve aşırı genç köpeklerde kanlı idrar çok sık rastlanabilir. Dişi köpeklerde ise erkek köpeklere göre daha fazla kanlı idrar sorunu ortaya çıkabilmektedir. Sizlerle daha önce de köpeklerde kanlı idrar nedenleri ve tedavisi isimli makalemizi paylaşmıştık onu da okuyabilirsiniz. 

Kanlı idrarın şiddeti köpeklerde bu duruma yol açan sebeplere göre değişebilir. Bazı dönemlerde ciddi bir şekilde tüm idrarı kırmızı hale getiren bu hastalık bazı zamanlarda tamamen belirsiz bir şekilde ortaya çıkabilir. Köpek sahipleri bu sebeplerden dolayı son derece dikkatli olmalıdır. İdrarını yaptırdığınız köpeğinizin idrarını arada bir düzenli olarak dikkatli bir şekilde incelemeniz gerekebilir. 

Zehirlenme ve Cinsiyet Kaynaklı Kanlı İdrar Sorunu

Üriner sistem ile alakalı olarak ortaya çıkan kanlı idrar üriner sistemde ve idrar kesesinde yer almakta olan tümöral oluşumlar sebebiyle de ortaya çıkabilir. Aynı zamanda TVT adı verilen tümöral hastalıklarda da kanlı idrar sorunları köpeklerinizde ortaya çıkabilir.

Dişi bir köpek besliyorsanız dişi köpeklerin uterus (rahim) hastalıkları yaşadıkları zaman kanlı idrar sorunu yaşayabileceklerini de unutmamalısınız. Kanlı idrar hastlaığında cinsiyetin rolü oldukça büyüktür.

Zehirlenmelerde de kanlı idrar ortaya çıkabilir. Köpeğinize kaynağı belirsiz bir besin yedirdiyseniz bir süre boyunca kanlı idrar sorununu yaşayabilirsiniz. Kanlı idrar sorunu eğer uzun süre boyunca geçmiyor ise veteriner hekiminize zaman kaybetmeden başvurmalısınız.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR