Köpeklerde Kilo Artışının Sebepleri Nelerdir?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Amerika’da yapılan araştırmalara göre köpek cinslerinin %50’lik kısmından fazlasının obezite ve aşırı kilo problemi ile mücadele etmekte olduğu ortaya çıkmış durumda. İnsanları da olumsuz yönde etkileyen obezite hastalığı köpeklerde pek çok farklı ve ciddi hastalığa sebep olabiliyor. Obezite hastalığı olan köpekler zaman içerisinde eklemlerinde sıkıntı yaşıyor ve nefes almada güçlük çekebiliyorlar.

Köpeklerin kilo almasındaki sebep vücutlarındaki yağ kütlesinin artmasıdır. Aşırı yemek tüketen ve egzersiz yapmayan köpeklerde tıpkı insanlar gibi kilo problemleri meydana gelebilir. Ayrıca yaşlı olan köpeklerin daha az egzersiz yapması ve daha az enerji yakmaları da kilo alımına sebep olmaktadır.

Hangi Türler Obeziteye Daha Yatkın?

Labrador retrievers, cocker ve cavalier king Charles gibi köpek türlerinin ise obezite hastalıklarına ve kilo alımına daha yatkın olduğu söylenmektedir. Aynı zamanda kısırlaştırılmış olan köpeklerde de kilo artışı gözlemlenebilir. Bunun sebebi kısırlaştırma işleminden sonra köpeklerin daha az kaloriye ihtiyaç duyması ve metabolizmalarının yavaşlaması ile alakalıdır.

Sağlık problemi yaşayan bir köpeğiniz var ise onun kilo alımındaki sebep sağlık problemleri de olabilir. Tedavi amaçlı olarak kullanılan ilaçların bir kısmı kilo artışına sebep olmaktadır.

Gereğinden daha fazla besin tüketmekte olan ve egzersizleri aksatılan köpeklerde de kısa süre içerisinde obezite meydana gelebilmektedir. Bu sebeple köpeğinizi dozunda beslemeli ve her gün düzenli olarak onunla birlikte egzersize çıkmalısınız.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR