Köpeklerde Kırık Kemikler

yaklaşık 4 yıl önce

  • Paylaş:

Köpeklerin birçok nedenden dolayı kemikleri kırılabilir. Genellikle trafik kazaları veya düşme gibi olaylar kırılmalara sebep olur. Bazı durumlarda ise kemik hiç kırılmamış, ancak yuvasından çıkmış olarak görülebilir.(çıkık kemik)

Kırıklar tipik olarak "açık" veya "kapalı" olarak sınıflandırılır. Açık kırıklarda kırıl kemik cilt dışına çıkarak cildi yarar ve kemik açıkta gözükebilir halde olur. Kapalı kırıklarda ise etkilenen bölge üzerindeki cilt bozulmadan kalır.

Ayrıca, kemik kırılmasının şiddetli olmadığı durumlar da vardır (yani, kemikte küçük bir çatlak oluşması)

Cilt üzerinden çıkan kırık kemik kırık kemiğin belirgin bir göstergesidir. Ancak çeşitli kazalar ve yaralanmalardan sonra da herhangi bir ağrı ya da rahatsızlık belirtisi de kırık ya da çıkık göstergesi olabilir.

Sızlanma ve ağrılar bir şeylerin yanlış gittiğine dair güçlü bir işarettir. Kas, tendon ve bağ yaralanmalarının da kırık kemikle aynı belirtileri göstereceğini de unutmayınız.

Kırık kemik vakalarında ilk yardımın başlıca hedefleri: ağrıyı azaltmak, ek kaza riskini azaltmak ve açık yaraların enfeksiyon kapmasını önlemektir. Her durumda, üç temel kural vardır:

  • Bir kırığı ya da çıkığı yerine oturtmaya çalışmayın.
  • Açık kırıklarda antiseptikler veya merhemler kullanmayın.
  • Köpeği hemen bir veteriner hekime götürün

Veteriner hekiminiz öncelikle kırığı inceleyecek ve kırığın yarattığı ağrıyı kontrol etmek için ağrı kesici verecektir. Daha sonra kırık kemiğin yeniden ayarlanmasına yönelik anestezi uygulaması yapılır. Çıkıklar da anestezi yardımıyla tedavi edilmelidir çünkü bu küçük dostlarımız için çok acı verici bir deneyimdir.

yaklaşık 4 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR