Köpeklerde Kısırlaştırma Hangi Durumlarda Tehlikelidir?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Kısırlaştırma normal şartlar altında hiçbir tehlike barındırmaz. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, operasyonun uzman hekimlerce yapılmış olmasıdır. Çünkü kısırlaştırma operasyonu sonrasında görülebilecek komplikasyon köpeğinizin sağlığını olumsuz etkileyebilir, kalıcı bir hasara yol açabilir.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli nokta ise, dişi köpeğinizi mecbur kalmadıkça kızgınlık dönemi içindeyken kısırlaştırmamanızdır. Kızgınlık dönemindeki dişi bir köpeğin kan damarları çok gergin olduğu için operasyon sırasında kanama riski oldukça yüksektir. Bu yüzden kısırlaştırma işlemi için  dişi köpeğinizin kızgınlık döneminin bitmesini beklemeniz köpeğinizin sağlığı için daha iyi olacaktır.

Bunların dışında köpeklerin kısırlaştırmasının hiçbir yan etkisi yoktur. Dikkat etmeniz gereken şartlara uyduktan sonra hiçbir sorunla karşılaşmazsınız.

Köpekler Neden Kısırlaştırılmalıdır?

Bir çok başıboş köpek sokaklarda zor şartlar altında yaşamaktadır. Belediyelerin ve hayvan severlerin desteği her zaman, her yerde yeterli olmayabiliyor. Başı köpeklerin çoğunluğunu ise acı bir şekilde sokağa bırakılmış köpekler oluşturuyor. Dahası köpekler, her gün trafik ve insan tehlikesiyle yaşıyor.

İşte bu yüzden köpek popülasyonu çok yoğun olduğu için ve küçük dostlarımız çok zor şartlar altında yaşadığı için kısırlaştırma şarttır. Eğer köpeğinizin yavrularına bakamayacaksanız veya güzel bir yuva bulamayacaksanız (dişi bir köpeğin, bir doğumda çok fazla yavru doğurabileceğini unutmayın) hem köpeğinizin sağlığı hem de artmış popülasyonun önüne geçmek için köpeğinizi kısırlaştırmanız gerekir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR