Köpeklerde İnsanlara Geçebilen Leishmania Hastalığı ve Tedavisi

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Leishmania hastalığı hayvanlardan insanlara da geçebilen bir hastalık olduğu için son derece dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır. Hastalık kene, sinek ve pire gibi canlılardan diğer canlılara taşınabilmektedir. Hastalık farklı hayvan türlerine özgü pek çok farklı etkenden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Köpeklerde ortaya çıkan Leishmania hastalığı ise kronik bir şekilde seyreder ve genel olarak ölümcüldür diyebiliriz.

Köpeklerde bu hastalığın başlıca etkenleri Leishmania tropica olarak bilinmektedir. Başta kum üzerindeki keneler olmak üzere, sinekler ve pireler gibi farklı vektörler aracılığı ile bu hastalık bulaşabilmektedir.

Tropikal ve sıcak olan bölgelerde Leishmania hastalığının daha fazla ortaya çıktığı görülmektedir. Bahar ve yaz aylarında da vektörlerin ortalıkta daha fazla bulunması sebebiyle köpeklerde bu hastalık ortaya çıkmaya başlar.

Tedavi ve Korunma Yolları Nelerdir?

Klinik muayeneler, kutanöz formdaki lezyonlara yardımcı olabilmektedir. Kesin bir tanı koyulabilmesi için farklı yöntemler mevcuttur. Deride yer alan lezyonlardan elde edilen biyopsi hızlı bir şekilde yapılabilecek testler ile desteklendiği zaman işe yarayabilmektedir.

Tedavi süreci genellikle uzun ve zorlayıcı olmaktadır. Sistemik antiprotozoal ilaçlar ile birlikte farklı ilaçlar da tedavide yer almaktadır. Böbrek yetmezliği olan köpeklerde ise tedavi son derece zor olabilmektedir. Tedavilerin olumlu ilerlemesine rağmen böbrek hastalığı olan köpeklerde hastalığın tekrardan ortaya çıkması gibi ciddi problemler bulunur. Tedaviler mutlaka uzman bir veteriner hekim tarafından yapılmalıdır.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR