Köpeklerde Öksürük

1 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Köpekler genellikle alerjiler, trakeal hastalıklar (kollaps), akciğer hastalığı veya nefes borusunda yabancı madde, nesne bulundurulması gibi çeşitli nedenlerden dolayı öksürürler. Öksürük ciddi bir durum işaretçisi olarak sayılmamasına rağmen, devam etmesi veya daha şiddetli olması halinde, acil tıbbi yardım gerekebilir.

Öksürüğe neden olan bir sebebin olup olmadığını (çoğunlukla gece, heyecan sırasında vs.) gözlemlemek çok önemlidir, çünkü bu teşhiste yardımcı olacaktır. Örneğin, öksürüğün boğucu bir şekilde gerçekleşmesi ve köpeğin tıkanması acil durum gerektiren bir olaydır.

Öksürüğün Altında Saklanan Nedeni Bulmalısınız

Köpekler, insanlara çok benzer, pek çok nedenden dolayı öksürür, hepsini listelemek zordur. Parazitler (bağırsak parazitleri ve kalp solucanları dahil), pnömoni, alerji, duman, tümörler, kalp ya da akciğer sorunları hatta çökmüş bir nefes borusu bile öksürüğün sebebi olabilir. Eğer öksürüğün ciddi bir durumdan kaynaklandığını düşünüyorsanız vakit kaybetmeden veteriner hekiminize başvurmalısınız.

Devam Eden Öksüreğe İlk Müdahale

Öksürüğün bazı hastalıklara ve acil durumlara karşı vücudun savunma mekanizması olduğunu asla unutmayın ve tıbbi yardım almadan bu durumu kontrol altına almaya çalışmayın. Asla veteriner hekim tarafından yönlendirilmedikçe, öksürüğü bastıran tezgah üstü şuruplar kullanmamalısınız. Buna ek olarak, hafif öksürükler genellikle evde bir balgam söktürücü ilaç ile tedavi edilebilir. Her bir müdahale için veteriner hekiminize danışmanız gereklidir.

Köpeğinizi buharla dolu bir banyoda bırakmak öksürüğünü hafifletebilir. Köpeğiniz odada yalnız kalmaktan rahatsız olmadıkça 15 dakika kadar dostunuzu buharda tutabilirsiniz.

1 yıldan fazla önce

  • Paylaş: