Köpeklerde Öksürük

4 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Köpekler genellikle alerjiler, trakeal hastalıklar (kollaps), akciğer hastalığı veya nefes borusunda yabancı madde, nesne bulundurulması gibi çeşitli nedenlerden dolayı öksürürler. Öksürük ciddi bir durum işaretçisi olarak sayılmamasına rağmen, devam etmesi veya daha şiddetli olması halinde, acil tıbbi yardım gerekebilir.

Öksürüğe neden olan bir sebebin olup olmadığını (çoğunlukla gece, heyecan sırasında vs.) gözlemlemek çok önemlidir, çünkü bu teşhiste yardımcı olacaktır. Örneğin, öksürüğün boğucu bir şekilde gerçekleşmesi ve köpeğin tıkanması acil durum gerektiren bir olaydır.

Eğer köpeğinizde aniden gelişen bir öksürük varsa bunu sebebi büyük bir ihtimalle alerji, nefes boruna kaçan bir madde (tahriş) ya da akciğer hastalığıdır. Her öksürük ciddi bir durumun habercisi olmasa da şiddetli görülen öksürükler müdahale gerektirebilen önemli bir hastalığın habercisi olabilir.

Bu aşamada öncelikle, eğer imkanınız varsa köpeğiniz öksürürken ses kaydı ya da video kaydı almanızdır. Bunu kolaylıkla cep telefonundan yapabilir ve teşhis için veteriner hekiminizle paylaşabilirsiniz.  Aldığınız kayıt hekiminizin videoyu izlemesiyle teşhisi hızlandıracaktır. Öksürüğün karakterize olduğu bir çok hastalık, öksürük şekline bağlı olabildiğinden görüntü ve ses kaydı karakterize durumu ortaya koyacaktır.

Öksürüğe Yola Açan Durumun ya da Hastalığın Teşhisi İçin Neler Gerekli?

Öksürük çeşidine bağlı olarak solunum sistemi, sindirim sistemi ya da kalp hastalığı durumları veteriner hekimler tarafından açıkça görülebilmektedir. Öksürük şeklinden yola çıkarak da gerekli bulunan testler yapılır ve teşhis yoluna gidilir.

Köpeğinizin ilk ne zaman öksürdüğü, son 48 saat içinde neler yediği, dışarıdaki gezintilerinizde gözden ırak bir şeyler mi yemiş olabileceği, gecikmiş aşıları bulunuyor mu, kusma problemi yaşadı mı, eğer köpek dişiyse en son ne zaman regl döneminden geçti gibi soruların yanıtlarını eksiksiz olarak veteriner hekiminizle paylaşmalısınız.

Öksürük her ne kadar ciddiye alınması gereken bir durum oluşturmasa da, erken teşhisin önemli olduğunu unutmayarak şüpheli gördüğünüz durumlarda yardım almaktan çekinmemelisiniz.

Öksürüğün Altında Saklanan Nedeni Bulmalısınız

Köpekler, insanlara çok benzer, pek çok nedenden dolayı öksürür, hepsini listelemek zordur. Parazitler (bağırsak parazitleri ve kalp solucanları dahil), pnömoni, alerji, duman, tümörler, kalp ya da akciğer sorunları hatta çökmüş bir nefes borusu bile öksürüğün sebebi olabilir. Eğer öksürüğün ciddi bir durumdan kaynaklandığını düşünüyorsanız vakit kaybetmeden veteriner hekiminize başvurmalısınız.

Devam Eden Öksüreğe İlk Müdahale

Öksürüğün bazı hastalıklara ve acil durumlara karşı vücudun savunma mekanizması olduğunu asla unutmayın ve tıbbi yardım almadan bu durumu kontrol altına almaya çalışmayın. Asla veteriner hekim tarafından yönlendirilmedikçe, öksürüğü bastıran tezgah üstü şuruplar kullanmamalısınız. Buna ek olarak, hafif öksürükler genellikle evde bir balgam söktürücü ilaç ile tedavi edilebilir. Her bir müdahale için veteriner hekiminize danışmanız gereklidir.

Köpeğinizi buharla dolu bir banyoda bırakmak öksürüğünü hafifletebilir. Köpeğiniz odada yalnız kalmaktan rahatsız olmadıkça 15 dakika kadar dostunuzu buharda tutabilirsiniz.

4 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR