Köpeklerde Parvovirüs Enfeksiyonu

2 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Köpek parvovirus (CPV) enfeksiyonu köpekleri etkileyen oldukça bulaşıcı bir viral hastalıktır. Virüs kendini iki farklı biçimde gösterir. En yaygın şekli, kusma, ishal, kilo kaybı ve iştahsızlık (anoreksiya) ile karakterize bağırsak hareketleridir.

Daha az rastlanan belirtiler ise, çok genç yavruların kalp kaslarına saldıran ve çoğu zaman ölüme yol açan virüslerdir. Vakaların çoğunluğunu altı haftadan altı aya kadar olan yavru köpekler oluşturur. Köpeklerde parvovirüs enfeksiyonlarının görülme sıklığı, genç yavrularda erken aşılama ile kökten azaltılmıştır.

Köpeklerde Parvovirüs Belirtileri Nelerdir?

Köpek parvovirüs enfeksiyonunun bağırsak ile ilgili başlıca semptomları şiddetli, kanlı ishal, letarji, iştahsızlık, ateş, kusma ve ciddi kilo kaybıdır.

CPV'nin bağırsak formu, vücudun besin maddelerini emme yeteneğini etkiler ve virüsten etkilenen bir hayvan, protein ve sıvı emme eksikliğinden çabucak etkilenir ve zayıflamış olur. Ağızdaki ve göz bölgeleri belirgin şekilde kırmızılaşabilir ve kalp çok hızlı atılabilir.

Veteriner hekiminiz, köpeğinizin karın bölgesini el ile kontrol ederken köpeğiniz ağrı veya rahatsızlık belirtileri gösterebilir. CPV'ye yakalanan köpeklerin aynı zamanda vücut ısısı yüksek yerine düşük olur.

Yanlış aşılama protokolü ve aşı başarısızlığı da bir CPV enfeksiyonuna neden olabilir. Barınaklarda bulunan aşılanmamış köpekler hastalığın yayılmasında birincil etkene sahiptir.

Bilinmeyen nedenlerden dolayı, Rottweiler, Doberman Pinschers, Pit Bull, Labrador Retriever, Alman Çoban Köpeği, İngiliz Springer Spaniel ve Alaska kızak köpekleri gibi bazı köpek ırkları, hastalığa karşı özellikle savunmasızdır.

2 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR