Köpeklerde Rage (Öfke) Sendromu Nedir?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Köpekler aslında korkulması gereken canlılar değildirler. Ara sıra gösterdikleri agresif ve saldırgan tavırlar onların saldırmaya eğilimi olan canlılar olduklarını göstermez. Köpeklerin insanlara saldırmaları için kendilerine tehdit altında hissetmeleri gereklidir. Ancak bir istisna olan rage sendromu gibi bir sendrom da mevcuttur. Öfke anlamına gelen rage sendromu köpeklerin belirgin bir sebep olmamasına rağmen saldırgan olmasına yol açar.

Köpeklerde rage sendromu çok nadir rastlanan bir sendromdur. Etrafınızda saldırgan hareketler sergileyen köpekler görüyorsanız bunun sebebi muhtemelen köpeğin öfkelenmesine yol açabilecek davranışlar uygulanmasıdır. Uzmanlara danışmadan köpeklerdeki rage sendromunun olup olmadığını anlayabilmeniz kesinlikle mümkün değildir.

Hastalığın Sebebi Tam Olarak Bilinmiyor

Uzmanlar uzun yıllardır rage sendromu ile ilgili çalışmalar yürütmelerine rağmen hala hastalığın tam sebebini bilmiyorlar. İlk olarak springer Spaniel ırkında ortaya çıkan bu hastalık uzun süre boyunca hastalığın springer Spaniel rage sendromu olarak anılmasına yol açmıştır. Ancak ilerleyen yıllarda farklı cinslerde de ortaya çıkan bu hastalığın adı rage sendromu olarak değiştirilmiştir.

Köpeklerde meydana gelen bu hastalığın genel olarak psikomotor epilepsi, beyindeki seratonin seviyesindeki düşüş ve dominasyon kaynaklı saldırganlık olduğu söyleniyor. Hastalık hakkında net bir bilgi bulunmaması teorilerin devamlı olarak havada kalmasına yol açıyor.

Köpeklerdeki rage sendromunun belirtileri arasında ise aniden uyanarak etrafına saldırması yer alıyor. Köpekler bu davranışı yaparken gözlerinin renklerinin de değiştiği biliniyor.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR