Köpeklerde Sakız, Şeker ve Diş Macunu Zehirlenmeleri - Ksilitol Zehirlenmesi

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

Köpeklerde Ksilitol Zehirlenmesi

Tatlandırıcı olarak kullanılan 5-karbonlu şeker alkolü olan ksilitol içeren ürünler: şekerlemeler, diş macunu ve sakızlardır.

Ksilitol köpek tarafından alındığında, kusmaya, koordinasyon kaybına, nöbetlere ve ağır vakalarda karaciğer yetmezliğine neden olabilir. 

Köpeklerde Ksilitol Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Çoğu durumda, belirtiler ksilitol alımından 15-30 dakika sonra gelişir. Bununla birlikte, semptomların başlamasını 12 saate kadar geciktiren bazı şekersiz sakızlar da vardır. Ksilitol toksisitesinin daha yaygın belirtilerinden bazıları şunları içerir:

  • Letarji (patolojik uyku)
  • Kusma
  • Koordinasyon kaybı
  • Çöküş
  • Nöbetler

Köpekte yaygın olarak kanama vakaları görülür. Kanamalar, karında, bağırsaklarda veya karında olabilir. Köpeklerin diş etleri de zehirlenmeden etkilenebilir: ekimozlar (diş etlerinde koyu kırmızı lekeler) ve peteşiler (diş etlerinde koyu kırmızı lekeler) görülen yaygın eti belirtileridir.

Karaciğer yetmezliği, köpeklerde düşük kan şekeri nedeniyle ciddi toksisite vakalarında ortaya çıkabilir. Şekersiz sakızın küçük bir parçası (0,1 g / kg ksilitol), köpek ağırlığına bağlı olarak zehirli toksik dozda kabul edilebilir.

Köpeklerde Ksilitol Zehirlenmesi Nedenleri 

Ksilitol veya ksilitol içeren ürünlerin yenmesi, hormon insülininin hızlı bir şekilde salınmasına ve köpeklerin kan şekerinde ani bir düşüşe neden olur.

Köpeklerde Ksilitol Zehirlenmesinin Tespiti 

Veteriner hekiminiz, evde beslenen hayvanınızın durumunun altında yatan nedeni saptamak için size çeşitli sorular soracaktır. Akabinde köpeğiniz için bir kan şekeri testi, kan sayımı testi ve idrar tahlili yapılır.

Ksilitol zehirlenmesi geçiren köpeklerde kanama bozuklukları olabilir; Pıhtılaşma profilleri ve fibrinojen testi bu tür hastalıkların teyit edilmesi için yapılacaktır.

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR