Köpeklerde Saldırganlığı Önlemenin Yolu Nedir? Saldırgan Bir Köpeğin Davranışları Nasıl Değiştirilir?

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

Saldırgan bir köpek çoğu zaman korkutucu olabilir ve çevresine dehşet saçabilir.  Evcil hayvan sahipleri için agresif bir köpeğe sahip olmak (sonradan oluşan agresiflik) ya da agresif bir köpek sahiplenmek oldukça zorlayıcı olabilir.

Her yıl bir milyondan fazla insan köpekler tarafından ısırılır. Çoğu ısırık yarası önemsizdir; ancak oluşabilecek mikrobik hastalıkların oluşmasını önlemek amacıyla köpek ısırıklarının tedavisini ciddiye almak gerekir.

Agresif davranış özellikleri, altta yatan nedenlere göre şekillenir ve sonrası için daha ciddi sorunlara neden olabilir. Saldırganlık gösteren köpeklerin ırk, yaş ya da cinsiyeti belirleyici rol oynamaz. Eğer genç bir köpek saldırganlık belirtileri gösteriyorsa eğer bu durum genetik kökene işaret edebilir ve uzun vadeli bir konu haline gelir.

Bu tür kişilik özellikleri için tedavi yoktur ancak olayları azaltmak davranışları abartıdan uzaklaştırmak mümkündür. Bunun için köpeğinize zaman ayırmalı ve onunla bir takım çalışmalar yapmalısınız.

Saldırgan Bir Köpeğin Davranışları Nasıl Değiştirilir?

Saldırganlık gösteren bir köpek genetik faktörlerden etkilenmiş olabilir, cinsel olgunlaşmaya yakınlaşmış olabilir ya da çevresel faktörlerin etkisinde bu tür davranışlar gösterebilir.

Saldırganlık davranışının bir tedavisi yoktur. Ancak köpek sahipleri duygusuzlaştırma ve gevşeme gibi davranış yönetim teknikleriyle köpeğin insanlara ve diğer hayvanlara zarar verme riskini azaltabilir.

Bunun için öncelikle köpeğiniz eğer evinizde hakimiyet kurmuşsa, istediği yere oturuyor ya da dilediği gibi hareket ediyorsa ve siz onu kısıtlamıyorsanız öncelikle bu davranış biçimini değiştirmeniz,  hakimiyeti onun elinden alıp sizin kurmanız gerekecektir.

Yapabileceğiniz bir diğer alıştırma ise agresif olmayan, son derece uyumlu köpeklerle arkadaşlık etmesini sağlamanızdır. Yaşlı olduğu için agresif olan bir köpeğiniz var ise eğer, ona iyi davranışlar sergileyin ve övgüler verin. Kabul edilemez davranışlar sergilerse hafifçe disiplin edin.

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR