Köpeklerde Siğil Virüsü (Papillomatoz) Nedir?

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

Papillomatoz terimi cilt yüzeyindeki iyi huylu bir tümörü tanımlamak için kullanılır. Papilloma virüsü olarak bilinen virüs büyümeye neden olur. Genel görünüm, siğil benzeri, kabarıktır. Köpeklerde, siğiller en çok kabarık şekilde görülür. 

Papillomatozun ilerleyebildiği, yaygın cilt kanseri şekillerine neden olduğu durumlar vardır. Ayrıca invaziv kanserli hücrelerin alttaki dokulara nüfuz etmesi ve yemeye başlaması da mümkündür. Genellikle dudaklar, ağız ve dil çevresinde bulunurlar. Genç köpeklerde, siğil virüsü ağız, cinsel organlar veya gözlerin çevresinde bulunabilir. Bununla birlikte, bu virüs her yaştan ve cisten köpeği etkileyebilir.

Papillomatosis hem köpekleri hem de kedileri etkileyebilir; ancak köpekleri daha fazla etkilediği görülmüştür.

Köpeklerde Papillomotoz Nasıl Anlaşılır? Belirtileri Nelerdir?

Bu virüsle ilgili semptomlar, oral papillomatoz ile ilişkili ağız tıkanıklığı, ağızda kanama, iştah artışı veya azalması ve tükürüğün artışı şeklinde izlenebilir.

Köpeklerde genellikle oval veya dairesel olan papillomalar alt karın etrafında görülür. Bu da fırçalama ve günlük bakım esnasında kolayca teşhis edilebilir.

Papillomatoz bulaşıcıdır ve köpek oral papillomavirüsünden kaynaklanmaktadır. Siğil virüsünün ırkla genetik olarak ilişkili olduğu bazı vakalar vardır. Bu yüzden genetik faktörlerin rol oynadığını söylemek de yanlış olmaz.

Ağız lezyonları genellikle zamanla kaybolacaktır.  Ancak herhangi bir oral tümörü kaldırmak için cerrahi işlem gerekebilir; Bununla birlikte, köpek ameliyattan sonra belli bir süre rahatça yemek yiyemez.

Veteriner hekiminiz tedavi süresince evcil hayvanınız için hangi gıdaların uygun olacağını size bildirecektir. İlaç kullanımı da siğillerin alınmasına yardımcı olabilir, ancak durum tekrar ortaya çıkarsa bu tedaviyi kesmek gerekir. 

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR