Köpeklerde Uygulanması Gereken Zorunlu Aşılar Nelerdir?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Köpeklere uygulanması gereken aşılar düzenli olarak takip edilmelidir. Aksi takdirde köpeğinizin hastalıklara daha kolay yakalanması gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu aşılar arasında ilk sırada karma aşılar yer alır. Karma aşılar değişik formlarda hazırlanmıştır. Veteriner hekimler tarafından uygulanabilen bu aşılar köpeklerin bağışıklık sistemini güçlendirir. Bakteriyel hastalıklara karşı da karma aşılar son derece yararlıdır.

Corona Aşısı

Köpeğinizde iştahsızlık, kanlı mukus, kusma ve ishal gibi rahatsızlıklar görüyorsanız mutlaka Corona aşısını yaptırmanız gerekmektedir. Corona aşısı depresyon ile karakterize olabilen bulaşıcı bir hastalığı da önler. Aynı zamanda köpeğiniz parvo virüslerine karşı da daha dirençli olmaktadır.

Kist Aşısı

Kist aşısı olarak bilinen bu aşı türü antiparazit ilaçlama olarak da nitelendirilir. Bu uygulama sayesinde iç parazitlerden dolayı meydana gelen enfestasyonların engellenir.

Bu uygulama ile birlikte sizin sağlığınız da güven altına alınmış olur. Köpekler tüy döken evcil hayvanlar oldukları için bu tüylere bulaşmış olan parazitler zamanla sizin sağlığınızı da tehlikeye atabilir. Bu yüzden kist aşılarının düzenli olarak takip edilmesi ve yapılması gereklidir.

Lyme Aşısı

Lyme hastalığı insanlara da gelebilen bir hastalıktır. Bu yüzden doğrudan hayvana geçişi söz konusu olamaz. Bu sebeplerden dolayı köpeğinize mutlaka lyme aşısı yaptırmanız gerekmektedir. Böylelikle hastalığın köpeğinizde görülme riskini azaltabilir ve size bulaşması riskini de tamamen ortadan kaldırmış olursunuz. Aşılar veterinerler tarafından uygulanmalıdır.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR