Köpeklerde Uyku Sorunu ve Tedavisi

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

İnsanlar gibi memeliler grubunda yer alan köpeklerde de her yaşta uyku ile ilgili problemler ortaya çıkabiliyor. Fizyolojik, çevresel ve psikolojik sorunlardan dolayı köpeğiniz sorun yaşıyor ise bu durum ilerleyen günlerde onun bağışıklık sisteminin zayıflamasına da yol açabilir.

Özellikle yavru köpek sahiplenen kişilerde bu tür uyku problemleri çok sık ortaya çıkmaktadır. Ancak yavrularda yaşanan uyku sorunu uyuyamamak ile ilgili değil aşırı uyumak ile ilgilidir. Yetişkinlik dönemine girmiş olan köpeklerin bu bağlamda tüm günlerini uykuda geçirmeleri onların problem yaşadığına işaret etmektedir.

Doğru bir şekilde teşhis edilmesi gereken uyku sorunu köpeğinizin geleceği açısından son derece önemlidir. Bunu teşhis edebilmek için uykuda olduğunuz saatlerde köpeğinizin sizinle eşdeğer sürelerde uyuyup uyumadığını kontrol etmeniz gerekmektedir.

Köpeklerde Narkolepsi Rahatsızlığı

Psikolojik sorunlardan dolayı yaşanan uyku problemleri metabolizmanın düzenli bir şekilde çalışmasına da engel olabilir. Bu durum köpeğin yaşam kalitesinin bozulmasına da yol açabilir. Bu tür süreçlere ek olarak nadir bir şekilde köpeklerde narkolepsi rahatsızlığı da ortaya çıkabilmektedir. Bu hastalık olmadık yerlerde zamansız bir şekilde gelen uyku ataklarıdır.

Köpekler narkolepsi yaşadıkları zaman bayılırmış gibi bir şekilde uykuya aniden dalabilirler. Narkolepsi rahatlığı yaşayan köpeklerin uykularından uyanmaları da bir hayli zor olmaktadır. Bu tür uyku sorunlarının çözülebilmesi için tıbbi bir destek almanız gerekebilir. Erken teşhis ve doğru tedavi sonrasında köpeğinizin problemleri ortadan kalkacaktır.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR