Köpeklere Dondurma Verilir mi?

yaklaşık 6 yıl önce

  • Paylaş:

Aşırı sıcak geçen keyifli bir yaz gününde dondurma yediğiniz zaman köpeğinizin masum bakışlarını üzerinizde hissediyorsanız biraz dikkatli olmanızda fayda var. Köpeğinizin gelişi güzel bir şekilde dondurmanıza ortak olması çok ciddi sıkıntılara yol açabilir.

Dondurmanın içerisindeki temel malzemelerden birisi süt olduğu için köpekler bu gıdayı kolay kolay sindiremezler. Süt içerisinde yer alan laktoz köpeklerin kolaylıkla sindiremeyeceği bir maddedir.

Süt ve süt ürünlerini tüketen köpeklerde belirli bir süre sonra şişkinlik, gaz, kusma, ishal ve sindirim sistemi sorunları meydana gelebilir.

Dondurmada yer alan bir diğer temel malzeme ise şekerdir. Şeker içerikli gıdalar köpeklerin diyabet ve obezite gibi ciddi hastalıklara yakalanmasına sebep olabilir. Ayrıca köpeklerin dişleri hassas olduğu için şekerli gıdalar tüketen köpeklerin dişlerinde çürükler de oluşabilir.

Dondurma Alternatifi Nedir?

Light olarak satılan dondurmaların köpeklere verilmesi de doğru değildir. İyi bir alternatif olarak gözüken light dondurmaların içerisinde “Xylitol” adı verilen bir madde olduğu için bu tür dondurmalar da köpekler için tehlikelidir. Xylitol maddesi köpeklere ölümcül zararlar verebilir.

Köpeğinize illa dondurma yedirmek istiyorsanız ev yapımı bir dondurma yedirmeyi deneyebilirsiniz. Ev yapımı dondurmalar hazırlarken çikolatadan uzak durmanız yeterli olacaktır. Çikolatalar köpeklerde zehirlenmeye yol açabilen tehlikeli gıdalardır. İshal, kusma aşırı susama ve sindirim sorunlarına yol açmak istemiyorsanız doğal olarak ev ortamında üretebileceğiniz çikolatasız dondurmalar hazırlayarak ona yedirebilirsiniz.

yaklaşık 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR