Köpeklere Günlük Multivitamin Takviyeler Gerekir mi?

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

Çoğu köpek sahibi günlük multivitaminlerin köpekleri için faydalı olacağını düşünerek sabah öğünlerinde multivitamin takviyesine ihtiyaç duyar. Ancak bir ürün kolaylıkla temin edilebilir ve yaygın olarak kullanıldığı için mutlaka köpeğinize vermeniz gerektiği anlamına gelmez.

Hayatta çoğu şey gibi, vitaminler ve mineraller de tamamen iyi değildir. Köpeklerin bu takviyeleri almaları gerektiği bazı durumlar vardır. Bu durumların dışında fazladan yapılan takviyelere gerek duyulmaz.

Köpeğinize vitamin / mineral eksikliği teşhisi konduysa eğer bu vakaların çoğunda, "çoklu vitamin" değil, köpeğinize belirli vitamin ve mineraller vermelisiniz. Multivitaminler yalnızca vücudu yoracaktır.

Köpeğiniz çok az yiyor ya da kalitesiz bir diyet ile besleniyorsa bunun nedeni, köpeğinizin hasta olması ya da çok hassas bir bünyeye sahip olması olabilir. Bu durumda multivitamin takviyesi eksikliklerin önlenmesine yardımcı olabilir.

Takviye Vitaminlerin Zararları Var Mıdır?

Köpeğiniz evde hazırlanmış bir diyetle besleniyorsa eğer beslenme açısından eksiksiz bir diyet olması için evde pişirilmiş gıdalara vitamin ve mineral takviyesi eklemeniz gerekir. Bu tarifler ise en iyi bir veterinerlik beslenme uzmanının tavsiyesi altında hazırlanır.

Köpeğiniz, yüksek kaliteli malzemelerden yapılan dengeli ve besleyici olarak eksiksiz bir köpek maması yiyorsa, vitamin ve mineral takviyesi gerekli değildir ve hatta takviyeler yapılırsa zarar verebilir.

Köpeğinize suda çözünen bir vitamini (örneğin, C vitamini) fazla miktarda veriyorsanız, idrarda aşırılığı ortadan kaldıracaktır. Burada en büyük dezavantaj boşa verilen paradır.

Yağda eriyen vitaminler (A, D, E ve K) vücuttan o kadar kolayca yok edilmezler ve toksik seviyelere kadar yerleşik kalabilirler. Çoğu zaman, yağda çözünen bir vitaminin fazlalığı bir köpeğin sağlığını olumsuz yönde etkiler.

Dahası, diyetteki bir mineral seviyesinin yüksek olması çoğu kez bir diğerini almaya zorunlu kılar. Fosfor ve kalsiyum, bakır ve demir, fosfor ve sodyum, çinko ve magnezyum için durum bu şekildedir.

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR