Köpeklerin Alt Bağırsaklarında Anormal Büyümeler Rektoanal Polip

3 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Köpeklerde Rektoanal Polip

Rektoanal polipler, anal ve rektal duvarlarda flep benzeri çıkıntıların büyümesi ile karakterize bir hastalıktır. Polipler direkt olarak bağırsak duvarına veya çubuk benzeri silindirik bir bağlantı yoluyla bağlanabilir.

Rektoanal poliplerin çoğu kanserojen değildir ve bağırsak duvarlarının en içteki doku astarının uzantıları olarak varolurlar. Çoğu polip vakası genellikle izole ediliyor olsa da, çoklu polipler köpekler için bir sorun oluşturur.

Bu hastalık hem kedilerin hem de köpeklerin başına gelebilen bir hastalıktır.

Köpeklerde Rektonal Polip Belirtileri Nelerdir?

Bu durumdan muzdarip olan köpekler dışkı çıkarma esnasında gerginlik veya ağrı sergilerler. Dışkıda kan ve mukus gözlemek olasıdır.

Köpeklerde Rektonal Polipleri Oluşturan Sebep Nedir?

Rektoanal poliplerin kesin nedeni açıkça bilinmemektedir. Bununla birlikte, orta yaş ve daha büyük köpeklerin bu hastalığa yakalanma olasılıkları daha yüksektir.

Teşhis Aşamasında Bilmeniz Gerekenler

Veteriner hekiminiz öncelikle, semptomların geçmişini ve bu durumu hızlandırabilecek muhtemel olayları dikkate alarak köpeğinizin üzerinde kapsamlı bir fizik muayenesi yapacaktır.

Yaygın testlerin bazıları arasında tam kan sayımı ve idrar tahlili bulunur. X ışınları ve ultrason gibi görüntüleme araçları ise bu özel teşhis için geçerli değildir.

Poliplerin neden olduğu belirtilere benzer koşullar üreten bazı durumlar, apseler, tümörler, iltihaplanma, bağırsak enfeksiyonu ve rektal prolapsudur. Bu nedenle tanı genelde bir veteriner hekim tarafından elle yapılan rektal muayene veya poliplerin doğrudan gözlenmesi şeklinde yapılır.

3 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR