Köpeklerin Doğası ve Dış Çevre ile Uyumu Nasıldır?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Köpek, büyük bir uyum sağlama yeteneği ile evlerin içinde dört duvar arasında yaşamını sürdürebilmiştir. Bu ortam, onun yaşadığı doğal çevre olmuş ve insan da onun yaşadığı bu çevrede tanıdığı en yakın varlık haline gelmiştir.

O, bu yeni “sürü” içinde insan ve hayvan davranışlarını çok iyi tanımaktadır. Yabancı kedi, tavuk yada koyun gibi hayvanları kovalamasına karşın, bir arada yaşayıp temas halinde olduğu hayvanlara karşı oldukça toleranslıdır. Bu hayvanlar da onun sürüsünün birer üyesi olmuşlardır. Yeni karşılaştıkları canlılarla itinalı biçimde tanıştırılmalıdır.

Köpeklerde Öğrenme ve Günlük Yaşam Pratiği

Köpekler, insanın günlük ev yaşamının ritmi içerisinde çok çabuk öğrenir ama saati bilmez. Yemek vaktinin geldiğini, sahibinin eve ne zaman geleceğini, işe ne zaman gideceğini bilir ve postacının gelişini havlayarak bildirmek için, daha o gelmeden pozisyonunu alır. Besbelli ki böyle bir şey bütün köpekleri eğlendirir. Postacı eğer sık olarak gelmiyorsa köpekten korkar ve kaçar. Köpek onu kovaladığı için galip gelmiştir ve bu da onun kendi köpek bilincini sağlamıştır.

Köpek yıkanacağı, taranacağı ve tüylerinin bakımının yapılacağı ön hazırları da iyi tanır. Duyguları ile bizi ne zaman oyun oynamaya çağıracağını ve ne zamanda sahibinin kafasını dinlemek istediğini hisseder. Bütün bunlar onun mükemmel gözlem yeteneğinin sonucudur. Köpek doğayı sever ve özgürce koşup oynayabileceği bir fırsat verildiği anda yaşama sevinci ile dolup taşar.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR