Köpeklerin Günlük Bakımı Nasıl Yapılır?

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

Temizlik insanların hayatında nasıl önemliyse evimizde beslediğimiz evcil hayvanlarımız için de o kadar önemlidir. Köpeklerin günlük bakım ihtiyaçları ise köpek ırklarına göre değişir.

Özellikle küçük ırk köpeklerde egzersiz ihtiyaçları çok aranmaz. Çünkü gün içinde ufak boyutları el verdiğinden dolayı evin içerisinde diledikleri gibi hareket etme olanağına sahip olabiliyorlar bu da onların egzersiz ihtiyaçlarını rahat bir şekilde karşılıyor.

Büyük boy ve orta boy köpeklerde ise bu durum farklıdır. Özellikle av köpekleri, iş köpekleri diye tabir edilen ırkların günde en az 1 saat yürüyüş egzersizine ihtiyacı vardır. Egzersiz saatleri tasmalı bir yürüyüşle olabileceği gibi çeşitli oyunlarla da gerçekleşebilir.

Köpeklerin Günlük Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yürüyüşlerden geldikten sonra köpeğin patisi, kulakları, tüyleri ve diğer bölgeleri dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı kontrol edilmelidir. Özellikle patileri batık ve küçük taş riskine karşı dikkatle kontrol edilmeli ve temizliği yapılmalıdır.

Köpeğin fiziksel özelliğine göre, özellikle patlak gözlü ırklarda da, gözlerin temizlenmesi ve kulakların temizlenmesi de günlük bakım için ayrı bir önem taşır.

Günlük beslenme öğünleri ise, yavru köpekler için günde 3 öğün vermeyle başlayarak, ilerleyen zamanlarda 2 öğüne ve daha sonra tek öğüne düşürebilirsiniz. Dengeli beslenme ve eğersizle köpeğin hayat kalitesi artacak, hastalıklara karşı bağışıklık sistemi de güçlenecektir.

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR