Köpeklerin Kuyruğunun Kesilmesi Gerekli Midir?

yaklaşık 6 yıl önce

  • Paylaş:

Bazı sorumsuz ve bilgisiz insanlar köpeklerinin kuyruklarının kesilmesi gerektiğine inanırlar ve bunu hararetle savunurlar. Gerekçeleri ise bir köpek dövüşünde köpeğin kuyruğundan yakalanıp yaralanmasıdır. Bu durum ancak köpek dövüşü gibi vahşi bir eğlencede geçerli olabileceği gibi evde yaşayan köpeklerin bu durumdan etkilenmesi mümkün değildir.

Köpeğini dövüştürmeyen bir insan köpeğinin kuyruğunu kesmeye kalkıyorsa keyfine göre davranıyor, köpeğinin eğitiminden bir haber birisidir denilebilir. Eğitimli bir köpek agresif ırklardan bile olsa o eğitimi alır ve agresiflikleri yalnızca ırkına özgü bilgiler olarak sınırlı kalır. Eğer hala agresifse de belli sebeplerden agresiftir, hayatından memnun değildir ya da köpeğinizi eğitememişsinizdir. Köpeğinizle ilgili hiçbir sebep kuyruğunu kesmeniz için örnek olarak gösterilemez.

Köpekler İçin Kuyruğun Önemi

Köpeklerin kuyrukları çevreleriyle olan iletişimde büyük rol oynar. Bir köpek yalnızca havlayarak değil kuyruk hareketlerini de kullanır. Nasıl insanlar sadece konuşarak değil, vücut dillerini de kullanarak anlaşıyorsa hayvanların da vücut dili kuyruktur. Bir köpek mutluyken kuyruk sallar, korktuğunda içeri saklar, sinirli veya tedirginken de kuyruğunu dik tutar. Bu vücut dili aynı zamanda bizim onları anlamamız için de gereklidir.

Hayvanların sağlığı TBMM’de 19 Haziran 2014 tarihinde kabul edilen “Tıbbî gerekçeler hariç hayvanlara ya da onların ana karnındaki yavrularına veya havyar üretimi hariç yumurtalarına zarar verebilecek sunî müdahaleler yapmak, yabancı maddeler vermek” maddesiyle korunduğu için şahit olduğunuz durumları şikayet etmekten kaçınmamalısınız.

yaklaşık 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR