Köpeklerin Yeni Mekana Adaptasyonu

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Taşınma sürecinde tek düşündüğünüz yeni eşyalarınız, yeni eviniz ve eski eşyalarınızın kırılıp kırılmadığı ise bir noktayı atlıyorsunuz demektir. Eğer bir köpek besliyorsanız köpeğinizin o mekana alışması biraz zaman alabilir.

Bu yüzden köpeğinizi evinizin içerisinde ufak bir tura çıkartmanız gerekebilir. Yeni yerler görmeye başlayan köpeğinizin stresini atabilmesi için bu süreç içerisinde size ihtiyaç duyacaktır. Dönem boyunca köpeğinizi mekana alıştırabilmek için onunla sık sık vakit geçirmeli ve stresini atmasına yardımcı olmalısınız.

Hoşgörülü davranmak köpeğinizin alışma süreci için önemlidir. İtaat ile ilgili sıkıntılar yaşamanız yeni bir eve taşındığınız zaman ilk dönemlerde normal karşılanmalıdır. Ancak köpeğinizi tamamen başı boş bırakmamalı ve istediğini yapmasına da izin vermemelisiniz.

Dış Mekan ve Oyun Alanlarını da Unutmayın

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, her şeyin eski düzendeki gibi olduğunu ona göstermenizdir. Eski evinizde mama ve su kapları evin hangi bölgesinde duruyorsa ona yakın bir bölgeye yine mama ve su kaplarını koymalısınız.

Eski evinizde yatağınızın üzerine çıkmasına izin vermediğiniz köpeğinize yeni evinizde de izin vermemelisiniz. Bu tip davranışları köpeğinize aşıladıktan sonra düzen ve itaat konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız.

Ayrıca köpeğinizin dışarıya çıkacağı zamanlarda ona yeni oyun alanlarını tanıtmalı ve enerjisini atmasını da sağlamalısınız. Köpekler dışarıda vakit geçirmeyi seven hayvanlar oldukları için yeni mekanınızın dışındaki oyun alanlarını çabuk bir şekilde öğrenmesine yardım etmelisiniz.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR