Küçük Köpek Irklarında Saldırganlık

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Saldırganlık bir davranış bozukluğu biçimi olduğu için profesyonel yardım almadan önce mutlaka özeleştiri yapmalısınız. Küçük dostunuzu eğitirken yaptığınız hatalar, fark etmeden devam ettiğiniz yanlışlar onun eğitiminde sorunlar oluşturabilir.

Evet bazı köpek ırkları özellikle küçük cins köpek ırkları, soyağaçları gereği saldırgan tavırlar sergileyebilir dahası karakteri böyle olabilir. Ancak bu saldırgan özelliklerin ortak sebebi sahibini koruma içgüdüsüdür. Bu ırklar herhangi bir gezintide boyundan 5 kat büyük köpeğe korkusuzca havlayabilir ve dişlerini gösterebilir.

Problem Kaynağını Belirlemek Çok Önemli

Saldırganlık gösteren köpeğinizde fiziksel etmenleri (hastalık ve yaralanmalar gibi) elediyseniz eğer bu tavırların altında kendi hatalarınızı aramaya başlayabilirsiniz.

Eğer sorunu ortadan kaldırmak istiyorsanız terapi programları oluşturmalı ve yanlış bulduğunuz davranışların üzerinde durmalısınız. Davranışınızı değiştirmeniz onu harekete geçirmek için bekleyen küçük ırk agresyonunu dizginleyebilir ve artık daha sağlıklı iletişim kurabilirsiniz.

Köpeğinizin hormonlarını kontrol altında tutmak ve dengesiz davranışlarından uzaklaştırmak için stres koşullarını eleyip uzun yürüyüşlere çıkmanız faydalı olacaktır. Bu yürüyüşleri kalabalık cadde ve sokaklar yerine sakin ve olabildiğine geniş çim alanlarda yapmalısınız.

Hormonları yüzünden agresyon seviyesi tavana çıkan sevimli ve huysuz köpeğinizi güçlü tepkilere sürükleyecek durumlardan uzak tutmalısınız. Bu konuda yardım almanız gerekiyorsa hiç çekinmeden alabilmeniz problemi çözmeniz açısından çok önemlidir. Unutulmamalıdır ki agresyon bir karakter olarak kabul edildiği ve üzerinde durulmadığı sürece stre bağlı başka hastalıklara izin verilmiş olunur.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR