Macar Kuvas Cinsi Köpeğin Özellikleri Nelerdir?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Bu tipik Macar ırkı yaklaşık 1200 yıldır tanınmaktadır. Geldiği yer dağlardır ve bekçi köpeği olarak yetiştirilmiştir. Uzun zaman ona yalnızca krallar ve soylular sahip olabildiler.

Adı, Türkçe kökenli bir kelime olan “Kavaş”tan gelmiş olup, koruyucu anlamındadır. Bu Macar ırkının asıl görev alanı, göz alabildiğince uzanan Macar Pustalarında, hayvan sürülerini kollamak ve korumaktı. Kürkünün tıpkı kutup ayılarında olduğu gibi bembeyaz oluşu, ona başka bir özellik kazandırmaktadır. Geceleri koyun sürülerini beklerken, onu kurtlardan ayırmak böylece mümkündür.

Kuvasların Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Güçlü bir yapıya sahiptir, fakat asla yavaş ve hantal değildir. Geniş alınlı ve orta büyüklükte bir başı vardır. Eğik gözleri baden şeklindedir ve koyu kahverenktedir. Başının üstünden başlayan hafif kalkık V formunda kulaklara sahiptir. Burnu siyahtır. Boynu oldukça kaslı, kuyruk aşağıya sarkıktır. Kuyruk ucu hafif yukarıya kalkık, ancak kıvrılmış biçimde değildir.

Sık tüylere sahiptir. Başında, kulaklarında ve ayaklarında 1-2 cm uzunluğunda kısa tüyler bulunur. Gövdesi, bacakları ve kuyruğu 4-12 cm arasında tüylerle kaplıdır. Rengi kar beyazıdır. Yaşlandıkça bu beyaz tüyler uçuk sarı renge dönüşür.

Ev köpeği olmaya uygun yapıda değildir. Bağlı olduğu aileye karşı çok sadık ve güvenlidir. Fakat yabancıları kabullenmez ve kolayca ısırması işten bile değildir. Ona hükmetmek için daha yavru iken çok iyi eğitilmek zorundadır. Tüyleri günlük bakım ister. Aksi takdirde derhal kötü bir görünüm kazanır. Açık arazide bütün gücünü kullanıp enerjisini boşaltabilmelidir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR