Maltese Cinsi Köpeğin Özellikleri Nelerdir?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Bu küçük tüy yumağı, bir zamanlar özellikle bayanlar tarafından rağbet edilen bir moda köpeğiydi. Günümüzde ise ona oldukça ender rastlanılır ve nerede ise unutulmak üzeredir.

Maltese ismi, bu köpeğin orjini hakkında bazı yanlış anlaşılmalara neden olmaktadır. Bazılarına göre onun anavatanı Malta Adası’dır. Diğer bir görüş ise bu köpeğin adını, antik çağda Melitaea olarak anılan ve bugünkü ismi ise, Melida olup Dalmaçya kıyıları önünde bulunan bir adadan aldığını savunur. Kinologların çoğunluğu da bu son görüşe katılmaktadırlar.

Maltese, Avrupa’nın en eski minyatür köpek ırkıdır. Atina’da yapılan kazılar sonucundan 2000 yıl öncesine ait bir vazo üzerinde Maltese’ye benzeyen şekiller görülmüştür.

Maltese’in Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Erkek köpeğin boyu 21-26 cm, dişinin ise 20-25 cm arasındadır. Ağırlığı en fazla 3 kg’dır. Maltese’nin görünümü her ne kadar ufak olsa da, vücut yapısı için aynı şey geçerli değildir. Başı, oldukça geniş ve gür tüylerle kaplıdır. Burnu siyahtır. Gözleri ise koyu siyah ya da koyu kahverengi renkte olup yuvarlaktır. Vücudunun genel görünümüne oranla, kulakları oldukça küçüktür, fakat uzun ve gür tüylerle kaplı olduklarından büyük izlenimi verirler.

Maltese, bu eşsiz görünümünü tüylerine borçludur. Sırtından yere kadar uzanan yumuşak, düz ve ipeksi tüyleri bütün vücudunu adeta bir manto gibi sarar. Bu yüzden bacaklarını görmek nerede ise imkansız. Sırt tüyleri ise vücudun her iki tarafına doğru ayrık durur. Tüy rengi yalnızca beyazdır.

Karakter yapısı ev ve aile köpeği olmaya çok uygundur. Canlı, hareketli, oyuncu, sadık ve uyanıktır. Fakat özellikle çocuklara oyun arkadaşı olarak tavsiye edilmez. O, daha çok sakin yaradılışta bir sahibinin olmasına ihtiyaç duyar. Tüylerinin düzenli olarak her gün taranması gerekir. Bunun yanında gözleri de her gün yıkanmalıdır. 

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR