Mastiff Cinsi Köpekler

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Mastiff’in geçmişi, eski çağlardaki kötü şöhretli savaş köpeklerine uzanır. Onu, mısır duvar resimlerinde ve Ninive’nin kazılarak çıkarılmış krallık sarayının rölyeflerinde görürüz. İnsanlar onun azgın gücünü kötüye kullanmışlar ve onları arenalarda aslanlara, ayılara ve öküzlere karşı dövüştürmüşlerdir. Bu mücadeleleri kazanan hep Mastiff olmuştur. Eski belgelerde onun bir ısırışta bir öküzün boynunu kırdığı okunur.

Bütün bu yıllarda Mastiff, kendini güvenilir bir bekçi köpeği olarak da göstermiştir. Onun sahip olduğu olumlu özellikleri güçlendirmek için, İngiliz yetiştiriciler, Mastifflerin kanına Saint Bernard kanı karıştırmışlardır. Bunun sebebi ise, St. Bernardların öteden beri karakter olarak iyi tabiatlı olarak kabul edilmeleridir.

Mastifflerin Irk Özellikleri Nelerdir?

Erkek köpeklerin boyu 76 cm, dişilerin ise 70 cm kadardır. Ağırlıkları 75 ve 90 kg arasında değişir. Çok belirgin alın kırışıklıkları ve kıvrımları bulunan geniş bir kafa yapısına sahiptir. Burun, basık, geniş ve koyu renktedir. Gözleri kahverengidir ve birbirinden oldukça ayrıktır. Kulakları V şeklinde, siyah ve kesik değildir. Kuyrukları bacağın mafsal kemiklerine kadar uzanır ve aşağıya doğru sarkık biçimde taşınır. Yüz hatları, burun ve kulak pençeleri ise daima siyahtır.

Doğal olarak Mastiff, herkese uygun bir köpek değildir. Onun geniş bir alana, günlük yürüyüşlere ve biraz katı fakat adil davranan bir sahibe ihtiyacı vardır. Yalnızca yürüyüşlerle de tatmin olmaz. Her zaman yönetilmek ister ve şevkle yerine getireceği görevlere ihtiyacı vardır.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR