Neden Bazı Köpekler Obeziteye Yatkın Olurlar?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Evcil hayvanlar arasında en fazla rastlanan hastalıklar arasında obezite yer alıyor. Obezite rahatsızlığı sonucunda ise kalp ve damar hastalıklarıyla birlikte diyabet ve yaşam ömrünün kısalması gibi ciddi sorunlar meydana gelebiliyor. Bazı köpek türlerinin ise obeziteye daha yatkın oldukları söyleniyor.

Köpeklerde yaşlanma ve kısırlaştırma işlemi onların obezite riskini arttırmakta olan hususlardır. Yaşlanmaya başlayan köpekler daha az hareket ettikleri için kireçlenme meydana gelebilir. Kireçlenme ise köpeklerin vücut hareketlerinin kısıtlanmasına yol açar. Bu durum köpeklerin günlük kalori miktarların da azalmaya sebep olur.

Yeniden düzenlenemeyen beslenme alışkanlıkları beraberinde köpeklerin hızlı bir biçimde kilo almasına sebep olur. Bunun dışında kısırlaştırma işlemlerinin de köpeklerde obeziteye yol açtığı söylenmektedir. Kısırlaşan köpeklerin %10 ile %20 civarında kilo aldıkları araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır.

Egzersiz ve Düzenli Beslenme Kesin Çözüm

Aynı zamanda köpek sahiplerinin ekonomik ve sosyal durumlarının da köpeklerin sağlığı üzerinde büyük bir etkisi vardır. Ekonomik açıdan rahat olan kişiler köpeklerini çok fazla şımarttıkları için onların kilo almalarına sebep olabilirler. Sürekli olarak mama verilmesi bu konuda ciddi bir sıkıntıdır.

Köpeklerin türleri de kilo alma eğilimlerini belirleyebilir. Bazı türler hareketleri yapılarından dolayı fazlaca enerji harcadıkları için obeziteye yatkın olmazlar. Hareketsiz türler ise obezite hastalığına daha yatkın olurlar. Köpeklerin obeziteye yakalanmaması için beslenme alışkanlıklarına ve egzersizlerine dikkat edilmelidir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR