Otterhound Cinsi Köpeklerin Genel Özellikleri Nelerdir?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Otterhound’un menşei tam olarak bilinmemekle birlikte, Bloodhound, Harrier ve Griffon’un melezleştirilmesi sonucunda elde edildiği belirtilmektedir. Olağanüstü yüzme yeteneğinden dolayı porsuk acında krallar ve aristokratlar tarafından tercih edilirlerdi.

Ona ait ilk bilgiler 12. Yüzyılın başlarında Kral John ve II. Edward zamanına rastlar. Daha sonra başa geçen hükümdarlarca ve I. Elizabeth tarafından da gözetilmiştir. Otoriteler, 1868 yılında, İngiltere’deki Clithereo şövalyesi Lomax’ın, o zamanın en iyi Otterhound köpeklerine sahip olduğunu belirtmişlerdir.

Bu ırk, II. Dünya Savaşı sonrasına kadar popüler kalmış, daha sonraları ise nesli hemen hemen tükenmiştir. 1978 yılında İngiltere kurulan Otterhound Kulübü, bu ırkı koruma altına almıştır. Ancak İngiltere’de bu ırkın standartlarının belirlenmesi sonucunda, gösteri köpeği olarak ortaya çıkarılması, karşı görüşte olanların yoğun protestolarına yol açmıştı.

Otterhound’un Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Boyu 69 cm civarındadır. Genel görünümü simetrik yapılı ve sağlamdır. Baş yapısı büyük ve heybetli, alnı ve burun delikleri geniş, çene yapısı ise kuvvetlidir. Kulakları uzun, ince ve sarkıktır. Sık tüylü, aşağıya doğru duran kuyruğu vardır. Tüyleri kıvrık, uzun ve serttir. Tüy renkleri; gri, kum-buğday rengi, mavi-sarımsı kahverengi, siyah-sarımsı kahverengi, siyah-krem’dir.

Otterhound, enerjik, dayanıklı, sadık ve sevecendir. Sevimli bir ev köpeği olabilir izlenimi verse de, tahrik edildiğinde korkusuzca saldırır. Hareket etme ihtiyacı oldukça fazladır. Tüyleri ise günlük bakım gerektirir.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR