Petshoplarda Hayvan Satışının Yasaklanması için 4 Neden

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

90’lı yıllardan sonra Türkiye’de giderek daha popüler bir hale gelmeye başlayan petshoplar günümüzde neredeyse her AVM içerisinde yer alıyor. Ancak petshop denildiği zaman aklınıza sevimli hayvanların yaşamlarını sürdürdüğü yerler gelmemesi gerekiyor. Petshoplar hayvanlar için bir can pazarından daha fazlası değil.

1. Petshoplarda Hayvanlar için Gerekli Asgari Kriterler Sağlanmıyor

Hayvan satışı yapmakta olan petshopların hayvanların yaşamlarını sürdürebilmeleri için asgari kriterleri bile sağlanmıyor. Pek çok farklı hayvan türünün bir arada durması hayvanların sağlıksız bir şekilde yaşamasına sebep olabiliyor. Kutu ve kafes içerisinde yaşamını sürdüren hayvanlarda psikolojik sorunlar da meydana gelebiliyor.

2. Zorlu Koşullar Hayvanların Doğasına Aykırı

Petshoplardan satın aldıktan sonra bir iki gün içerisinde can çekişerek ölen bir hayvanınız olduysa bu durumun sizden kaynaklı olmadığını bilmeniz gerekiyor. Petshoplarda fiziksel ve ruhsal olarak büyük bir baskıya maruz kalan hayvanlar genellikle yeni ortamlarına hasta bir şekilde geliyorlar. Bu durumun sonucunda ise hayvanlar yeni evlerinde kısa bir süre sonra hayatlarını kaybediyorlar.

3. Sağlıksız Beslenme

Petshoplarda tutulan hayvanlara sürekli olarak kalitesiz ve aynı mamalar veriliyor. Hayvanların doğal ihtiyaçlarını besinlerden karşılayamamaları zaman içerisinde ciddi şekilde hastalanmalarına sebep olabiliyor.

4. İlgisizlik

Bir petshopta yaşamını sürdürmeye çalışan çaresiz hayvanların en büyük sıkıntısı ise ilgisizlik. Küçücük alanlarda yeni sahiplerini bekleyen hayvanlar gece gündüz petshopta vakit geçirerek insanlardan ilgi bekliyorlar. İlgisizlik durumu ilerleyen dönemlerde hayvanların psikolojisinin de bozulmasına yol açıyor.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR