Pozitif Köpek Eğitimi Nedir?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Köpekleri eğitmenin farklı yolları olmasına rağmen en etkili köpek eğitimi yöntemi profesyonel olan eğitimlerdir. Ancak profesyonel eğitimlerin de kendi içerisinde farklı yönteler mevcuttur. Pozitif eğitim yöntemleri de profesyonel köpek eğitimi yöntemleri arasında yer almaktadır.

Pozitif eğitimdeki temel mantık kötü davranışların cezalandırılmasını engellemek yerine olumlu davranışların ödüllendirilmesini sağlamak ve bu davranışların bir alışkanlık halini almasını sağlamaktır. Bu sebeple pozitif köpek eğitimi ele alındığı zaman bu eğitimin insanların köpeklere verebileceği en iyi eğitim olduğu söylenmektedir.

Pozitif köpek eğitimine başlayabilmeniz için köpeğinizin ilk 2 ayını doldurmuş olması gereklidir. İlk eğitim döneminde köpeğiniz evinizden ayrılmaz ve vaktinin büyük bir kısmını sizinle birlikte geçirir.

Ödül Merkezli Bir Eğitim

Ödül merkezli bir eğitim olan pozitif köpek eğitiminde herhangi bir şekilde psikolojik veya fiziksel şiddete başvurulmaz. Elektrikli tasmalara bu tür eğitim yönteminde hiçbir şekilde yer yoktur. Köpeğinizin ödülü ise her zaman yiyecek olmak zorunda değildir. Bazen köpeğinize lezzetli bir yemek sunabilir, bazen ise köpeğinize sevdiği bir oyuncağı verebilirsiniz.

Ayrıca ödül sistemi içerisine köpeğiniz ile birlikte yapabileceğiniz uzun süreli bir yürüyüş de dahil edebilirsiniz.

İtaat eğitimini tamamladıktan sonra köpeğinize sosyalleşme programını uygulamanız gerekebilir. Köpeğinizin karakterinin şekillenmeye başladığı bu dönemde onun içsel olarak yaşadığı sıkıntıları da çözmeniz gerekebilir. Köpek eğitimi esnasında onun ilgisinin dağılması veya canının sıkılması gibi durumlarda oyun oynamayı sürdürmeli ve dikkatinin sizin üzerinize yoğunlaşmasını sağlamalısınız.

Şiddet içerikli bir itaat ve terbiye yöntemi pozitif eğitim içerisinde kendisine asla yer bulamaz. Köpeklerinizin ödülünü de her zaman yiyecek yapmanıza gerek yoktur. Ödül olarak bazı zamanlar onun sevdiği bir oyuncağı ona hediye alabilir ya da dışarıda keyifli bir geziye çıkartabilirsiniz.

Köpeğin eğitimi sırasında dikkati dağılıyor ve canı sıkılıyor gibi gözüküyorsa bu durum tamamen doğaldır. Biraz sabırlı ve disiplinli olarak köpeğinizin pozitif eğitimi algılayabilmesini sağlayabilirsiniz.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR