Shar Pei Cinsi Köpeğin Genel Özellikleri Nelerdir?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Çin Shar Pei, batı “canine” topluluğuna yeni katılan ve daha geçen yıllarda nesli tükenmekten kurtarılan bir köpek türüdür. Birkaç sene öncesine kadar sayısı o kadar azdı ki, Guiness Dünya Rekorlar Kitabı’nda, dünyanın en nadir türü olarak yer alıyordu. Fakat Çin dışında bulunan köpek sevenler, bu çirkin-güzel köpeği gördüklerinde ve şefkatli mizacını öğrendiklerinde onu kurtarmak için seferber oldular. Bu işin maaliyeti oldukça yüksek olmasına rağmen, elde edilen başarı olağanüstü olmuştur.

Shar Pei’nin, Güney Çin’de ortaya çıktığına inanılmaktadır ve geçmişi Han Hanedanı soyuna kadar gider (MÖ.206-MS.220) Bu köpek, yaban domuzu avında ve ev bekçisi olarak kullanılırdı. Yüzyılla boyunca özellikle Çin’de, ona zekasından dolayı değer verilmiştir.

Bu özelliğe sahip olmayan köpek kesip yenilirdi. 1947 yılında vergilerin çok yüksek olmasından dolayı, çok az insan hayvan bakımı için bütçe ayırabiliyordu. Bunun üzerine Çin hükümeti, bütün köpeklerin öldürülmesini emretti. Ancak Hong Kong’da yaşayan bazı hayvan severler, bu ırkı kurtarmak için uğraştılar.

Shar Pei’ın Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Shar Pei’ın tuhaf bir görünümü vardır. Yavru köpek, çok fazla katlı derisi ile sanki kendisine birkaç numara büyük gelen bir giysi taşıyormuş gibi görünür. Köpek yetişkin yaşa gelince postuna daha rahat sığmaktadır. Kısa olantüyleri, ya yumuşak ya da kaba olabilir. Tüy renkleri, krem, açık ve koyu kahverengi, samur, kızıl, siyah ve nadiren çikolata rengi tonlarındadır.

Mükemmel, sadık bir köpek olan Shar Pei, kolayca eve uyum sağlar, ancak kendisi ile çok ilgilenilmesi ve özen gösterilmesi gerekir.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR