Siberian Husky Cinsi Köpeğin Genel Özellikleri Nelerdir?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Siberian Husky, eskimo köpekleri ve kutup köpekleri ile birlikte, kızak köpekleri kategorisine girer. Anavatanı Kuzeydoğu Asya’dır. Uzun zaman önce Sibirya’daki göçebe kavimler olan Yugakirler ve Çukçenler tarafından, diğer kuzey ülkeleri köpeklerinin çiftleştirilmesi sonucunda ortaya çıkmışlardı.

Bu göçebe kavimlerin avlanırken yararlanabilecekleri ve de kızaklarını çektirebilecekleri dayanıklı, oldukça güçlü ve hızlı hayvanlara ihtiyaçları vardı. Bu hayvanlar olmaksızın, ıssız, kar ve buzullarla kaplı bölgede insanların yaşayabilmesi olanaksızdı. Diğer köpeklerin hiçbirisinde, köpeklerin kurt ile olan akrabalıkları bu kadar belirgin bir şekilde görülmemektedir.

Husky’ler havlamak yerine kurtlar gibi ulurlar. Onların doğadaki yarı vahşi yaşam içerisinde, günümüzde de kurtlarla çiftleştikleri bilinmektedir. Dayanıklılık gücü inanılmaz derecededir. Kızağa bağlı olarak günde 160 km yol alabilirler.

Husky’lerin Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Omuz yüksekliği erkeklerde 53-60 cm, dişilerde ise 50-55 cm’dir. Erkekler 21-27, dişiler 12-22 kg aralığında olur. Buruna doğru daralan orta büyüklükte bir baş yapısı vardır. Burun rengi, bakır renkli köpeklerde siyah yada kahverengi, beyaz renkli köpeklerde ise et rengindedir.

Göz rengi kahverengi, bazen de mavidir. Orta boydaki kulak uçları hafif yuvarlak ve sık tüylüdür. Tüyleri çok sık olduğundan en soğuk koşullarda bile soğuktan etkilenmezler Tüyleri siyahtan beyaza kadar tüm aradaki renk tonlarında olduğu gibi kurt grisi ve gümüşi de olabilir.

Husky’ler uzun süre insanlarla birlikte yaşamışlardır. Bunun sonucunda güvenilir, sadık ve çocuklara karşı sevecen olsalar da onların yeri doğadır. Ev köpeği olmak onun yaradılışına uygun değildir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR