Soğan ve Sarımsak Köpeğiniz İçin Kötü Mü?

3 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Soğan ve sarımsak en sevdiğiniz yemeklerin olmazsa olmazı olabilir. Hatta bu yemeklerin çoğunu köpeğinizle paylaşıyor da olabilirsiniz. Ancak soğan içerikli et bulyonlar bile köpeğiniz için son derece zararlı olabilir Bu yüzden soğan ve tavuk içerikli et bulyonlu çorbaları yalamasına izin vermeden önce iki kere düşünmeniz gerekebilir.

Her en kadar insanlar soğan ve sarımsakla yemeklerini lezzetlendirseler de evcil hayvanlar için soğan ve sarımsak içerikli insan yemekler bir çok sağlık sorununa neden olabilir ve hatta şiddetli durumlarda köpeğinizi öldürebilir de.

Soğan ve Sarımsak Neden Köpekler İçin Kötüdür?

Çünkü allium ailesinden soğan, sarımsak, pırasa ve frenk soğanı zehirlenmelere yol açan N-propil disülfit içerir.

Bu durum  kırmızı hücrelerin kopmasına ve dolaşımın normalden daha hızlı gerçekleşmesine yol açar. Bu tür zehirlenmelerde hemoliz, anemi, kırmızı veya kahverengi idrar en yaygın belirtiler olarak görülür. Daha ağır vakalarda anemi, organ hasarları, organ yetmezliği ve hatta ölümle sonuçlanabilir. Köpeğiniz eğer sarımsak ya da soğan yediyse gastrointestinal tahrişe de maruz kalabilir.

Sarımsak ve Soğanın Ne Kadar Tüketilmesi Toksik Etki Yaratır?

Soğan ve sarımsağın en iyisi hiç tüketilmemesidir ancak yanlışlıkla yenen ya da ısrarcı dostlarımızın ağzıyla kaçırdığı yemekler için konuşacak olursak bu oran köpeğin kütlesinin %0.5’inden fazla yediği durumlarda toksik etkiden bahsedebiliriz. Soğan ve sarımsak anemiye yol açabileceğinden kesinlikle evcil dostunuzdan uzak tutmanız gerekir.

3 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR