Spitz Cinsi Köpeğin Özellikleri Nelerdir?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Spitz ırkı köpekler, dünyanın en eski köpeklerinden sayılır. Asırlar, eski Mısırlılar ve Romalılar zamanında ev köpeği olarak bakılmışlardır. Vezüv yanardağının lavları altında kalmış olan Pompei şehrinin harabeleri arasında yapılan kazılar sırasında, üzerinde bekçi köpeği olarak bir Spitz ve yanında da bir yazının bulunduğu birçok keramik ele geçirilmiştir. Köpeğin yanında bulunan yazı şöyleydi: “Cave canem” : Köpekten korun! Bu köpeğin atalarının izlerine MÖ 4000 yıllarında rastlanmıştır.

Günümüzde yaşayan Spitzler’in anavatanı, öncelikle Kuzeydoğu Almanya’nın Pomeranya bölgesi olarak kabul edilir. Bu saptamanın başka bir nedeni ise, İngiliz köpek literatüründe Spitz’e verilen adın “Pomeranian” olmasıdır.

Spitzlerin Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Alman büyük Spitz adı altında 2 adet türSpitz türü vardır: Wolf-Spitz, Grozz Spitz. Her iki türün de başlıca ırk özellikleri, boy uzunlukları haricinde aynıdır. Her ikisinin de vücut yapısı kare görünümünde ve tıknazdır. Tilkiyi andıran baş yapıları, küçük, sivri ve birbirine yakın duran kulakları vardır. Boyun kısımlarını örten kabarık bir yeleleri bulunur. Gross Spitz’in boyu 40 cm, Wolfspitz’in boyu ise 50 cm’dir.

Tüy renkleri bakımında da farklılıklar gösterirler. Standart Spitz, düz beyaz ya da düz siyah renktedir. Tüyleri daha uzun ve kabarıktır. Bu tüylerin gerçek boylarına ulaşmaları üç sene sürer.

Spitzler çok fazla havlar ve evde bakılmak istenmez ancak Spitzler sadece tehlike hissettiğinde havlar. Doğasında şüphecilik olduğu için, kendisine yabancı gelen her şeye havlar. Her şeye rağmen ideal bir ev köpeğidir. Çok az harekete ihtiyacı vardır. Zincirsiz dolaştırıldığında bile evden uzaklaşmaz. Özellikle yalnız yaşayan biri için uygun bir bekçidir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR