Tavşanlarda Burun Akıntısı ve Hapşırma

neredeyse 3 yıl önce

  • Paylaş:

Tavşanlardaki burun akıntıları mukozası, ince ve sulu, katı ve kalın veya kanla karışık bir şekilde ortaya çıkabilir. Ayrıca tavşanlarda hapşırma, insanlarda hapşırmaya çok benzer. Hapşırmaya burun akıntısı da tipik olarak eşlik eder.

Burun akıntısı ile birlikte görülen birçok belirti ve bulgu vardır. Ciddi burun akıntısı genellikle burun tahrişi de içerir ve genellikle alerjileri ve akut inflamasyon dönemleri akıntıyı takip eder. Aynı zamanda erken bakteriyel enfeksiyonların ortak bir belirtisidir.

Burun akıntısı iltihaplanma ve alerjiler ile ilişkili olabilir. Özellikle bakteriyel enfeksiyonlar, kanlı veya sarımsı renkte burun akıntısına neden olabilir. Tümör ve diğer ciddi hastalıklarda burun akıntısı, kan ve patojen dolu (viral veya bakteriel organizmalar) olarak görülebilir.

Burun akıntısı ve hapşırığı oluşturan bir çok durum vardır. Bunlar arasında şunlar olabilir:

  • Solunum sistemi
  • Gözler dahil oftalmik sistem
  • Kafatası kemikleri ve kasları da dahil olmak üzere kas-iskelet sistemi
  • Lenf sistemi, lenf düğümleri ve bağışıklık sistemi
  • Nörolojik sistem

Hapşırmanın ve burun akıntısının en yaygın nedenlerinden biri bakteriler ve enfeksiyondur. Bununla birlikte burun bezlerinin basit tahrişi, alerjiler ve burun dokusunun iltihabı hapşırığa neden olabilir.

Bazen yabancı cisim burun boşluğuna kaçabilir, bu da enfeksiyon, hapşırma ve akıntı gibi sorunlara neden olabilir. Veteriner hekiminiz ön tanı yaparken bu konuların hepsine bakacaktır. Tavşanın bağışıklık sisteminin bozulmuş olup olmadığı da dahil olmak üzere diğer risk faktörleri de teşhis anında değerlendirilecektir.

neredeyse 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR