Turşu Evcil Hayvanların Sağlığını Nasıl Etkiler?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Turşunun az miktarda tüketilmesi bağırsaklardaki yararlı olan bakterileri çoğaltmanın en kolay yolu olarak biliniyor. Turşu aynı zamanda B ve K vitaminleri açısından da zengin bir besindir. Peki hayvanların turşu tüketmesinin ne gibi etkileri var? Evcil hayvanlara turşu verilir mi? Kedi ya da köpeğinize turşu vermenin zararı var mıdır?

Bu sorunun cevabı hayvanın türüne göre değişebilmektedir. Sığır, koyun ve keçi gibi geviş getirebilen memeli hayvanların yem ihtiyacını karşılamakta olan ve silolarda barındırılan yüksek nem içerikli silajlar fermente edilmiş olan yemlerdir. Su açısından zengin olan yemleri oksijensiz ortamda bıraktığınız zaman yeşil yemlerin turşulaştırılmış halini elde edersiniz.

Meşe yaprakları ile elde edilebilen turşuları kış aylarında hayvanların beslenmesinde kullandığınız zaman hayvanların daha sağlıklı beslenmesini sağlayabilirsiniz.

Mevsimsel Şartlara Göre Beslenme Programı Önemli

Ancak söz konusu evcil hayvanlar olduğu zaman özellikle kedi ve köpek gibi hayvanlara turşu verilmesi kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Turşu yoğun tuz içerdiği için toksik maddeleri de beraberinde getirir. Bu sebeplerden dolayı evcil hayvanların turşu tüketmesi sakıncalı olabilir.

Turşu yerine petshoplarda satılmakta olan benzeri ve hayvanlar için üretilmekte olan yemleri ve mamaları tercih edebilirsiniz. Kedi ve köpekler için mevsim farklılıklarına göre bir beslenme düzeni hazırlamanız da faydalı olabilir.

Sürekli olarak aynı mamayı tüketen evcil hayvanlarınızda zaman içerisinde birtakım sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Bu yüzden mevsimlere göre uygun olan mamaları seçerek evcil hayvanlarınızın daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR