Yavru Köpek Maması ve Yetişkin Köpek Maması Arasındaki Farklar Nelerdir?

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

Evcil hayvan gıda etiketinde gördüğünüz şeylerin birçoğu pazarla tekniğidir. Yakışıklı köpeklerin veya çekici besinlerin resimleri ve hatta "bütünsel", "atasal", "içgüdüsel" ya da "primum" gibi kelimelerin içindeki şey üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Fakat yetişkin köpekler ve yavru köpekler için tasarlanan gıdalar arasında önemli farklılıklar vardır.

Köpek yavrularının yetişkin köpeklere kıyasla daha fazla proteine (belirli amino asitlerin daha yüksek konsantrasyonları dahil), yağa ve belirli minerallere ihtiyacı vardır. Buna ek olarak, birçok üretici köpek yemlerinde onaylanmayan yüksek miktarlarda besin maddeleri bulunmaktadır.

Yetişkinler ve yavru köpekler için tasarlanmış besinlerin kalori yoğunluğu da çok farklı olabilir. Büyüme ve gelişme için çok fazla enerji ihtiyacı vardır, bu nedenle yavrular benzer bir boyuttaki yetişkin köpekten daha fazla kaloriyi almalıdır.

Yavru köpekler standart yetişkin boyutlarının yaklaşık% 80'ine ulaştığında yetişkin köpek mamasıyla beslenebilirler. Yetişkinliğe erişme her köpek ırkı için farklı zamanlarda gerçekleşir. Küçük köpek ırkları yetişkin mamaya genellikle 9-10 aylık dönemde geçebilirler. Orta boy köpek ırkları yaklaşık 12 aylıkken ve büyük/dev cinsler 12-16 aylıkken yetişkin mamasına geçebilirler.

Eğer yavru köpek yetişkinler için tasarlanmış bir diyetle beslenirlerse, beslenme yetersizliği riski altında kalır. Bazı yetişkin köpekler (özellikle atletik ırklar, hamile köpekler veya emziren dişi köpekler) protein, yağ ve köpeklerde bulunan diğer besin konsantrasyonlarında başarılı olabilirler. Bu durumda yetişkin mamasına geçilmelidir. Bunu yapmamak köpeğinizin kilolu veya obez olma ihtimalini arttırabilir. 

Köpeğiniz için hangi gıdaların doğru olduğuyla ilgili herhangi bir sorunuz varsa veterinerinize danışmanız her zaman en iyi seçenek olacaktır.

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR