Yavru Köpek Mi Yetişkin Köpek Mi Sahiplenmeliyim?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Köpek dostları çoğu zaman, "hazır" olan bir köpek almak isterler. Tuvaletini eve yapmaması gerektiğini öğrenmiş, itaatkar ve tasmasıyla dolaşabilen bir köpeği tercih ederler. Bunun avantajları olduğu sanılsa da aslında rahatlıktan başka bir şey değildir. Ancak kişinin kendi köpeğini kendisinin yetiştirmesinin öylesine önemli özellikleri vardır ki, hiçbir köpek dostu bundan vazgeçmemelidir.

İlk başta unutmamamız ve aklımızdan silmemiz gereken en önemli konu; köpeğin kafasında bir “anne” fikrinin oluşmasıdır. Bizim bildiğimiz türde “anne”lik anlayışı köpeklerde yoktur. Köpek için “anne”, ona ilk yemeğini veren ve daha sonraki beslenmesini sağlayan kişidir. Köpek gerçek anlamdaki annesini bilmez, çünkü geçmişe dönerek hatırlayamaz. Köpeğe en çok kim yemek verir ve onunla ilgilenirse, hayvanın özellikle o kişiye bağlılığı artar.

Yavru Köpek Almak Neden Önemlidir?

Köpek eğiticilerinin en eski kurallarından biri, köpeğin vücut gelişimi esnasında birtakım hatalardan kaçınmaktır. Çünkü gelişme döneminde yapılacak bazı hatalar ileride asla tamir edilemezler.

Daha gelişme devresinde bile güçlü ve sağlam olan vücut, onu her türlü hastalıklardan korur. Gelişme devresinde kötü beslenen bir köpek, ileriki yaşlarında hastalıklara karşı daha zayıftır. Bu nedenle de almak istediğimiz gelişmiş bir köpeğin, büyüme devresinde yeterince beslenip beslenmediğinden hiçbir zaman emin olamayız.

Yavru köpekler, büyüme devresinde bize biraz zahmet verirler ama daha sonraki yıllarda uzun Mirleri, sağlıklı davranışları, sevgi ve sadakatleriyle bunu kat kat geri öderler.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR