Yavru Köpeklerde Saldırganlığın Sebepleri Nelerdir?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Köpekler sadece ısırmak istedikleri zaman saldırganlaşmaz. İç dünyalarındaki türlü korkular ve endişeler onları saldırganlığa sürükleyebilir. Yavru köpeklerdeki ani ruh hali değişiklikleri ve psikolojik dengesizlikler siz sebebini anlayamadığınız sürece devam edebilir. Önemli olan nokta ise bu durumun tamamen ortadan kaldırılmasıdır. Aksi taktirde köpeğinizdeki saldırganlık sürekli hale gelir ve bu durum onunla olan hayatınızı zorlaştırır.

Saldırganlığın en yaygın sebeplerinden biri de korkudur. Korkuyla yaşayan bir köpek savunma halinde bir köşeye çekilerek havlar ve dişlerini gösterir. Korkunun sebebi ise her zaman çok kolay tespit edilmeyebilir.

Saldırganlık Nasıl Kontrol Altına Alınır ve Oluşması Engellenir?

Yavru bir köpek başından bir şey geçmiş olmasa bile korku onu esir almış olabilir. Bunun sebebi insanlarla sosyalleşmemiş olması ya da izole bir yaşam sürmüş olmasından kaynaklanıyor olabilir. İşte bu yüzden de barınaktan sahiplenilen köpeklerin çoğu ilgisiz kaldığı için insanlardan korkarlar.

Köpeğinizin korkularını yenmesi ve yeni korkularla daha sonraları yüzleşmemesi için ona daha yavruyken trafik sesi, elektrik süpürgesi sesi, korna gibi gürültücü seslere alıştırmanız faydalı olacaktır. Yavruyken sesleri tanıyan köpeğiniz yetişkin olduğunda bu seslerle uyum içinde hayatına devam edebilecektir.

Köpeğinizin sosyalleşmesi onun uysallık ve saldırganlık boyutunda önemli bir yere sahiptir. Yavru köpeğinizi yetiştirirken beslenmesi kadar oyun saatlerini ve sosyalleşme saatlerini de kontrollü ayarlamalısınız. Ayrıca köpeğiniz çocuklarla da vakit geçirmeye ihtiyaç duyacaktır. Bu yüzden köpeğinizin park yürüyüşlerinizde çevrede bulunan ve köpeğinize merhaba demek isteyen çocuklarla vakit geçirmesine olanak sağlamanız onun uysal bir yapıya sahip olabilmesi için gereklidir.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR