Yavru Köpeklerin Bakımı ve Sütten Kesilmeleri

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Doğum yapmış köpeklerin emzirme dönemlerinde çok iyi beslenmeleri gerekir. Et suyu, yağsız et ve süt bol miktarda verilmelidir. Bir yavrunun ağırlığı doğumdan 9 gün sonra bir misli artar. Bu nedenle annenin beslenmesine özen göstermek gerekir. Bu amaçla annenin yiyeceği artırılmalı, vitamin ve mineral olarak desteklenmelidir.

Annenin sütü yavruları beslemeye yeterli ise, bunların beslenmesinde zorluk çekilmez. Fakat yavrular fazla ağlar, annelerinin çevresinde çırpınıp dururlarsa, iyi doymadıkları düşünülmelidir. Yavru sayısının fazla olması da bazen aç kalmalarına neden olur. Bu gibi durumlarda yavrulara anne sütüne ek olarak inek sütü verilebilir. İnek sütü köpek sütüne göre daha yağlı olması nedeniyle 1/3 oranında sulandırılmalıdır. Aksi halde ishale neden olur.

Sütten Kesilme Yavaşça Gerçekleştirilmeli

Köpek sütü, inek sütünden proteince daha zengindir. Bu nedenle yavrular yalnızca inek sütüyle beslenmemelidir. Diğer besinler ve vitaminlerle takviye edilmesi gerekir.

Yavrular doğar doğmaz içgüdüleriyle annelerini bulup emerler. 9-13’üncü günde gözleri açılır. İki haftalık olunca yürümeye başlarlar. Üçüncü haftadan itibaren de çevreyle ilgilenmeye başlarlar. 4 haftalık olan yavrular önlerine konan sütü içerler. En ideali ve yavruların sağlıklı büyümeleri, normal gelişmelerini tamamlamaları için 2 ay anne sütü emmeleri gerekir.

4. haftası onunda yavruların anneyle teması günde 2-3 kez olarak kısıtlanmalıdır ve her geçen gün beraber kaldıkları süre biraz daha azaltılarak 8. Hafta sonunda kesilmelidir. Ancak yavruların sütten kesilmesi birden yapılmamalıdır.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR